Barf food for dogs

BARF – natural and healthy food, the best you can give your dog.

BARF is an abbreviation of english words Biologically Appropriate Raw Foods. It is a method of feeding the dog a natural and raw diet – raw meat, raw bones and raw vegetables. By omitting heat treatment (cooking, extrusion), all bioactive substances are preserved in the entire original amount and spectrum.

Barf is the closest and best way to feed a dog in nature, which is based on the fact that the dog is a carnivore, comes from a wolf and its digestion and digestive system are similar. A dog, like a wolf, has teeth with strong eye teeth so that it can grasp prey and chairs with sharp edges so that it can bite the flesh and bones. The wolf also enriches its diet with grass, fruits, herbs and roots, so we add vegetables and fruits to the meat. The barf diet must therefore contain a balanced ratio of muscle, bone, cartilage, fat, offal, vegetables and fruit. With this composition of the diet, the dog gets everything he needs – proteins, fats, carbohydrates, vitamins, minerals and fiber.

The result of feeding the BARF diet is a healthy and cheerful dog, full of life and energy, without allergies and digestive problems.

Benefits of BARF diet

 • Natural raw food – omission of heat treatment, preservation of the content of bioactive substances and vitamins in the whole spectrum in natural form
 • Healthy diet – we know exactly what ingredients we put to the dog in a bowl – fresh meat (beef, lamb, fish, ..), offal, bones, cartilage, side dish (vegetables, eggs) and that there are no unwanted substances and chemicals (flavorings , dyes, preservatives, etc.)
 • Possibility to choose feed materials for diet or allergies:

– Diet – feeding less fatty meat when overweight, or fatty meat if the dog needs to gain weight and muscle

– Allergy – the possibility of excluding allergenic components from food. If, for example, a dog has an allergy to chicken protein, or difficulty digesting cereals, then we can easily and confidently exclude these components from the diet, where, on the contrary, not in the case of granules.

 • Pestrá a chutná strava v prírodnej forme – podporuje chuť do jedla, žuvanie a trávenie

Výsledky pri kŕmení Barf stravou

 • Zlepšenie trávenia – bez nadúvania, bez hnačiek
 • Zmenšené množstvo exkrementov
 • Zdravá koža a lesklá srsť – bez kožných chorôb
 • Zdravý chrup – čisté a biele zuby, bez zubného kameňa
 • Vitálnosť a väčšie množstvo energie
 • Pevná stavba tela
 • Stabilný imunitný systém

Kŕmenie a vyváženosť BARF stravy

Kŕmenie Barf stravou je veľmi jednoduché a je vhodná pre každého psa bez ohľadu na plemeno, veľkosť a vek. Pre optimálne zloženie surovej stravy je dôležité dbať na vyváženosť stravy v rámci určitého časového obdobia. To znamená, že každá kŕmna dávka nemusí obsahovať naraz všetko, čo pes potrebuje, ale súhrn všetkých potrebných zložiek výživy musí pes dostať v rámci časového obdobia cca jedného týždňa.

Preto nie je chybou kŕmiť pár dní len mäsom a kosťami a ďalší deň doplniť prílohu. Predpokladom optimálnej výživy je široké spektrum živín. Kŕmne suroviny je preto vhodné striedať (striedame druhy mäsa hovädzie, jahňacie, morčacie, ryby ..) a dopĺňať o vnútornosti (žalúdok s natráveným obsahom, srdce, pečeň, obličky), mäsové kosti s chrupavkou, zeleninu, ovocie, mliečne výrobky (tvaroh, jogurt) a vajce.

Dospelý pes má dostávať 2 % svojej hmotnosti. Aktívne psy môžu denne potrebovať 3-5%. Šteňatá dostávajú 8–10 % svojej hmotnosti, množstvo sa postupne s vekom znižuje. Množstvo krmiva v praxi upravujeme vždy individuálne pre konkrétneho psa.

V časovom rámci jedného týždňa sa snažíme dodržať nasledujúce zloženie jedálnička:

70 % mäso a vnútornosti – z toho prerastaná svalovina 50% (hovädzie, jahňacie, morčacie, ryby…) vnútornosti svalové tkanivo 40 % (srdce, zelené držky), vnútornosti jemné tkanivo 10 % (pečeň, obličky)

20 % mäsité kosti a chrupavky (kosti obalené mäsom – ku

racie stehná, trupy, krídla, bravčové rebrá, hovädzie kosti)

10 % príloha (zelenina, ovocie, mliečne výrobky, vajce)

Príklad kŕmnej dávky:

– dospelý aktívny pes vážiaci 33 kg – 3% hmotnosti = 1000 g potravy

500 g mäsa, 200 g vnútornosti, 200 g kosti, 100 g príloha

– 4mesačné šteňa vážiace 5 kg – 8% hmotnosti = 400 g potravy

200 g mäsa, 80 g vnútornosti, 80 g kosti, 40 g príloha

Pokiaľ sa zo začiatku neviete rozhodnúť čo objednať a chcete zabezpečiť svojmu psovi všetko čo potrebuje, pripravili sme Vám pomôcku:

návrh kŕmenia na 1týždeň: menu

Mäso

Surové mäso je základným zdrojom bielkovín a tukov, a má výborné chuťové vlastnosti a vysokú stráviteľnosť. Obsahuje tiež všetky potrebné aminokyseliny, vodu, vitamíny skupiny B a minerálne látky. Tuk obsiahnutý v rozličných druhoch mäsa sa líši aj množstvom nenasýtených mastných kyselín. Vhodné je striedať rôzne druhy mäsa (hovädzie, teľacie, jahňacie, kuracie, morčacie, králičie, konské, kačacie, husacie, ryby). Ryby sú bohaté na omega-3-mastné kyseliny. Tie sú esenciálne, tzn. životne potrebné a telo si ich nevie samo vytvoriť. Rybie mäso obsahuje veľa vitamínov A, B a D, ale aj minerálnych látok, ako je fosfor, draslík,  železo, horčík a vápnik, stopové prvky zinok a selén. Pri morských rybách je to najmä vysoký podiel jódu. Rybie mäso pozitívne vplýva na zdravie kože a srsti. Odporúča sa hlavne pri kožných problémoch a ochoreniach.

Pre vyváženie pomeru vápnika a fosforu pridávame kosti s chrupavkou bohaté práve na vápnik. Mäso je vhodné podávať ako kúsky, aby bol pes nútený mäso žuvať a čím zapája zuby a žuvacie svaly a tím stimuloval celý proces trávenia.

Kosti

Surové kosti sú pre psov hlavným zdrojom vápnika a fosforu vo vyváženom pomere. Vápnik je veľmi dôležitý pre stavbu kostí a chrup. Obsahujú tiež vitamíny, nenasýtené mastné kyseliny a kostnú dreň, ktorá je veľmi výživnou zmesou krvou tvorených prvkov obsahujúcich železo.

Podielom množstva kosti v kŕmnej dávke regulujeme riedkosť resp. hustotu stolice. Ak pes dostáva málo kostí, má riedku stolicu alebo až hnačku. A naopak, príliš vysoký podiel kostí v strave môže psovi spôsobiť zápchu. Optimálny pomer kostí a mäsa je 30 % kostí a 70 % mäsa.

Kosti podávame vždy iba surové, pretože varené kosti sú krehké, štiepia sa, lámu a ostré hrany by mohli psovi ublížiť. Naopak, surové kosti sú mäkké a pes má od prírody uspôsobený chrup na ich pohryzenie.

Kosti je vhodné podávať obalené mäsom (napr. kuracie krky, krídla, trupy, morčacie krky, bravčové rebrá, teľacie kosti, teľacie chvosty) z dôvodu ľahšieho pohryzenia.

Vnútornosti

  • Zelené držky – sú neprané držky, v ktorých sa nachádza aj obsah žalúdka hovädzieho dobytka, jahňaťa (zelená tráva). Tieto držky obsahujú veľké množstvo rôznych baktérii (probiotík), ktoré prispievajú k zlepšeniu črevnej mikroflóry psa. Tieto probiotiká podporujú trávenie, zabraňujú hnačkám, starajú sa o zdravú črevnú flóru, a tým posilňujú imunitný systém.
  • Srdce – je zdrojom kvalitných bielkovín, B vitamínu a železa. Obsahuje tiež nenasýtené mastné kyseliny a v menšej miere vitamín A. Srdce obsahuje značné množstvo taurínu, ktorý je v potrave psa veľmi potrebný pre jeho srdce.
 • Pečeň – je najväčším zdrojom vitamínu A. Je tiež bohatá na vitamíny D, E a K a  výborným zdrojom minerálov, predovšetkým zinku, magnézia, selénu a železa. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, hlavne B2, B3, B5. biotín, kyselinu listovú, B12, cholín a inositol. Obsahuje tiež menšie množstvo B1 a je dobrým zdrojom vitamínu C. Pečeň poskytuje zdroj bielkovín a nenasýtených mastných kyselín omega-3 a 6. Malo by sa ňou kŕmiť pravidelne, ale v malých množstvách. Môže spôsobovať hnačku. Optimálne je nepodávať ju častejšie než raz do týždňa.
 • Obličky – sú zdrojom bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a vitamínov. Sú bohatým zdrojom železa a zinku.

Jemné tkanivo – pečeň a obličky by nemali presahovať 10 % podielu celkového množstva krmiva, lebo vo väčšom množstve môžu spôsobovať hnačku.

Zelenina a ovocie

Surová zelenina a ovocie dodáva psovi potrebnú vlákninu, vitamíny, omega-3 esenciálnu mastnú kyselinu, enzýmy a rozličné živiny.

 • Najvhodnejšia zelenina je hlávkový šalát, mrkva, brokolica, špenát, zeler, paprika.
 • Z ovocia sú výborné jablká, hrušky, marhule, broskyne, banány.

Nevhodné zo zeleniny sú cibuľa, surový zemiak, niektoré zdroje uvádzajú tiež cesnak, fazuľové struky, sóju. Nevhodné z ovocia je avokádo.

Ak pes zeleninu a ovocie nechce a snaží sa ich v miske vytriediť, môžme ich nakrájať na malé kúsky a zamiešať medzi mäso. V ponuke máme tiež aj na jemno mixovanú zeleninu a ovocie, ktorá sa ľahko primieša k mäsu.

Morské riasy
Morské riasy obsahujú cez 60 minerálnych látok a prvkov, 21 aminokyselín a jednoduchých a zložitých sacharidov, ktoré podporujú zdravie žliaz, obzvlášť hypofýzy, nadobličky a štítnej žľazy. Riasy sú prírodným zdrojom jódu.

Celé vajce

Považuje sa za výborný zdroj bielkovín. Surové vajcia obsahujú celú radu minerálov, vrátane veľkého množstva vápnika (hlavne v žĺtku), všetky vitamíny, okrem vitamínu C, radu vysoko kvalitných nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, výživný lecitín a celú radu enzýmov a ďalších zložiek prispievajúcich k dlhovekosti. Škrupina pomáha vyvažovať obsah vápnika v potrave. Vaječné žĺtka sú výborným jedlom pre psov s kožnými problémami. Obsahujú síru, biotín, vitamín A a esenciálne mastné kyseliny a zinok.

Mliečne výrobky

Môžu sa podávať ako doplnok, nie sú však nevyhnutnou zložkou potravy. Sú bohaté na vápnik. Vhodné sú tvaroh, jogurt, prípadne tvrdý syr.

Obilniny

Ryža, cestoviny – varené, ovsené vločky – zaliate horúcou vodou. Obsahujú minerály a vlákninu. Môžu sa podávať ako doplnok, nie sú však nevyhnutnou zložkou potravy.

Pri prechode na BARF stravu

V prvých dňoch podávame jemnejšie mäso (morčacie, teľacie, jahňacie) pokrájané na malé kúsky alebo mleté s malým podielom kostí. Väčšie kusy mäsa a kostí by mohol mať pes zo začiatku problém pohrýzť, ak doposiaľ jedol len granule. Zo začiatku tiež nepodávame krmivo s obsahom vnútornosti (pečeň, obličky), aby pes nedostal hnačku. Kŕmnu dávku podávame v menších množstvách, rozdelíme na viac porcií (2 až 3).

Ak psovi surové mäso “nevonia”, keďže túto vôňu nepozná, lebo v granulách sú umelé dochucovadlá, môžeme mäso preliať horúcou vodou, zvonku chytí vôňu vareného, ale vo vnútri ostane surové a pes si postupne zvykne.

ZDROJ: http://www.baff.sk/barf

Leave a Reply