Výcvik vášho psa

Máte šteňa alebo dospelého psa a chceli by ste, aby ovládal základné povely? Všetko čo potrebujete je voľný čas a trpezlivosť. A samozrejme nejaké maškrty. Výcvik psa je náročný, ale je to zábava.

Kedy začať psa trénovať?

Každý pes sa zvládne naučiť základné povely, nezáleží teda v akom veku psa budete trénovať. Pravdou však je, že šteniatka sa učia rýchlejšie. Každý pes je iný. Jeden reaguje na povely úplne inak ako ten druhý. Niektoré psy sú veľmi inteligentné a bystré, preto sa základné povely dokážu naučiť rýchlo. Naopak so psami, ktoré sa na výcviku trápia a nejde im to to bude trochu zložitejšie. Všetko chce len čas a takisto správnu metódu.

Čo robiť pri každom výcviku?

Psovi musíte presne vysvetliť čo od neho chcete a očakávate od daného povelu. Takisto je veľmi dôležité používať rovnaké povely, ako napríklad Sadni, Ľahni, K nohe. Keď povel meníte, psovi nebude jasné čo má robiť. Nemali by ste namiesto vyššie uvedených povelov používať povely ako “Seď”, “Lež”, “Poď sem”. Po osvojení pojmov, Váš pes už celkom jasne vycíti čo od neho chcete. Na začiatok však používajte vždy rovnaké povely. 

Za každý úspešný povel venujte svojmu psovi maškrtu či pohladenie. Nepoužívajte hrubosť a už vonkoncom nie silu! Výcvik Vás musí baviť, rovnako ako psa. 

Základné povely

Sadni – Najpoužívanejší povel, ktorý by mal ovládať každý pes. Zavolajte psa k sebe, povedzte povel a zatlačte mu na zadok prsty. Pes tak bude vedieť čo od neho chcete.

Ľahni – Druhý základný povel, ktorý by ste mali psa učiť až po tom, čo ovláda povel Sadni. Psovi najskôr povedzte, aby si sadol a až potom vyslovte povel ľahni. Vystretím predných nôh mu v tom môžete pomôcť.

K nohe – Užitočný povel pri vychádzke psa. Vyslovte povel a pritiahnite psa k svojej ľavej nohe. Výbornou pomôckou je vodítko, ktorým dokážete nasmerovať pohyb psa.

Zostaň – Veľmi dôležitý povel, ktorý by ste rozhodne mali naučiť svojho psa. Najprv vyslovte povel sadni a až potom zostaň. Následne prejdite krátku vzdialenosť. Pokiaľ pes čaká, privolajte ho k sebe a pochváľte ho.

Ak Váš pes ovláda základné povely, môžete sa pustiť do výcviku nových povelov. Všetko je totiž vo Vašich rukách. Samozrejme aj v labkách Vášho maznáčika.

Pridaj komentár